Događanje je okupilo više od 170 sudionika iz cijele Hrvatske uključujući upravitelje i vlasnike infrastrukture, predstavnike tijela državne uprave, jedinica lokalne samouprave te privatnog sektora s ciljem rasprave o ulozi Sustava i mogućnostima primjene podataka.
U katastru infrastrukture evidentiraju se vodovi i drugi objekti koji pripadaju elektroničko-komunikacijskim, elektroenergetskim, toplovodnim, naftovodnim, plinovodnim, vodovodnim i odvodnim mrežama. SKI sadržava podatke o vrstama, odnosno namjeni, osnovnim tehničkim karakteristikama, trenutačnom korištenju i položaju izgrađene infrastrukture te imenima/nazivu i adresama njihovih vlasnika, odnosno upravitelja.
Trenutno su uneseni podaci o 143.130 km elektroenergetske, 182.000 km elektroničko-komunikacijske, 210 km toplovodne, 16.400 km plinovodne, 620 km naftovodne, 13.280 odvodne i 36.600 vodovodne infrastrukture na području Republike Hrvatske. Ukupno je u Sustavu evidentirano oko 15 milijuna objekata kao što su vodovi, priključci, stupovi, trafostanice, hidranti, zdenci i sl.
SKI se sastoji od privatnog dijela kojeg službenici katastarskih ureda koriste za osnivanje, vođenje i održavanje katastra infrastrukture te javnog dijela – spomenute Jedinstvene informacijske točke – putem koje se vanjskim korisnicima omogućava pretraživanje prostornih podataka katastra infrastrukture, obavijesti o građevinskim radovima, podnošenje zahtjeva za izdavanje podataka i javnih isprava te predaja digitalnog geodetskog elaborata infrastrukture.
Sustav trenutno koristi 769 ovlaštenih inženjera geodezije i preko 30.000 ostalih korisnika registriranih preko Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava, a očekuje se kako će se te brojke u idućem razdoblju i povećati, rečeno je na konferenciji.
Koristi i potencijali primjene podataka Sustava katastra infrastrukture
Sustav katastra infrastrukture ključan je alat za unaprjeđenje upravljanja infrastrukturom u Republici Hrvatskoj koji donosi brojne koristi za građane, poduzeća i javne institucije. Ova jedinstvena baza obuhvaća sve vrste infrastrukture na nacionalnoj razini, čime omogućuje bolju koordinaciju građevinskih radova, smanjenje troškova te dugoročno planiranje projekata.Javna dostupnost podataka omogućuje građanima i zainteresiranim korisnicima uvid u postojeću infrastrukturu i nadolazeće projekte, dok digitalizacija procesa ubrzava predaju i izdavanje geodetskih dokumenata. Standardizacija podataka olakšava njihovu analizu i širu primjenu.
Osim toga, SKI ima važnu ulogu u prevenciji i upravljanju rizicima te bržem oporavku od prirodnih katastrofa, a podaci su korisni za efikasno prostorno planiranje i optimizaciju resursa.
preuzeto sa dgu.gov.hr
Sustav katastra infrastrukture