Zrakopropusnost – “Pa zar još i to moram platiti?”

Naslov govori sve – to je komentar sa kojim skoro uvijek susrećemo prilikom pripreme dokumentacije ze tehnički pregled.
I kratki odgovor je “da, još i to”.

Ali počnimo redom – što vama kao krajnjem korisniku znači zrakopropusnost?
Princip je jednostavan – ako ste ikada živjeli u objektu sa starim drveni prozorima koji su imali jednostruko staklo, znate koliko je “propuha” prolazilo kroz njih.
Ako ste imali sreće, imali ste dva doprozornika, tj. dva prozora, pa ste mogli smotati neku deku i staviti između prozora da hladan zrak ne ulazi u kuću.
Ili ste oduvijek htjeli imati utičnicu na balkonu, pa vam je “lokalni električar” “probio” jednu – i sada uvijek “puše kroz nju”…

Zrakopropusnost je tu da se takve situacije ne događaju – stolarija mora biti pravilno montirana, u skladu sa preporukama proizvođača, takozvana RAL ugradnja.
Sama stolarija mora biti kvalitetno izvedena – čvrsta konstrukcija, višekomorna, kvalitetni okovi i brtve, dvostruko ili trostruko IZO staklo sa Low-e premazom, punjeno plemenitim plinom.
Sve je to kako bi se energija koja se troši na grijanje i hlađenje prostora maksimalno iskoristila, tj. da se gubici svede na minimum.
A sa sve većim cijenama energeneta, kvalitetna ovojnica (fasada+stolarija+pod+tavan/krov) jako puno znači.

I tu dolazi testiranje zrakopropusnosti.
Na zbilja jednostavan način – ventilatorima se postiže razlike tlaka od 50 Pa između vanjskog i unutrašnjeg prostora građevine, te se mjeri protok zraka koji nastaje. Pojednostavljeno – gledate koliko brzo vam objekt “pušta”.

I, ako je to “dodatni trošak” jer “kuća je nova/obnovljena” – sjetite se samo koliko puta ste čitali o problemima s kojima se ljudi susreću u novogradnji – provjerom zrakopropusnosti na vrijeme možete uočiti i ispraviti probleme.

To je prepoznao i zakonodavac, pa je u Tehničkom propisu o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama (NN 128/15, 70/18, 73/18, 86/18, 102/20) naveo maksimalnu dopuštenu vrijednost zrakopropusnosti, a u PRAVILNIKU O ENERGETSKOM PREGLEDU ZGRADE I ENERGETSKOM CERTIFICIRANJU (NN 88/17, 90/20, 01/21, 45/21) –  članak 15. (2) Energetski certifikat nove zgrade izdaje se na temelju podataka iz glavnog projekta u odnosu na racionalnu uporabu energije i toplinsku zaštitu zgrade, rezultata ispitivanja zrakopropusnosti, pisane izjave izvođača o izvedenim radovima i uvjetima održavanja zgrade, vizualnog pregleda zgrade i završnog izvješća nadzornog inženjera o izvedbi ukoliko je postojala obveza njegove izrade.

Ukoliko nemate provedeno ispitavanje zrakopropusnosti, vaš objekt ne može dobiti oznaku “nZEB” – koju mora imati sukladno članku 21. Zakona o gradnji (NN 153/13, 20/17, 39/19, 125/19, 145/24). Samim time ne može proći tehnički pregled i dobiti uporabnu dozvolu.

Dakle, iako izgleda ako “dodatni namet”, testiranjem zrakopropusnosti provjeravate da ste uistinu dobili ono što ste i platili izvođaču – kvalitetno napravljenu i ugrađenu ovojnicu zgrade!